Záznam o dopravní nehodě – rady ke správnému využití

autor: | 02.04.2022 | Auta, Rady

Dopravní nehody se stávají za jakéhokoliv počasí. A ať už je zavinění na naší straně nebo na straně jiného řidiče jedním z významných pomocníků při dopravní nehodě je Záznam o dopravní nehodě.

První co by nám mělo proběhnout hlavou při dopravní nehodě, je “volám policii”.
Jsou tři základní pravidla, kdy se policie volá. A to při dopravní nehodě, kdy vzniklá škoda je dle předpokladů vyšší než 100 000 Kč, v opačném případě pak stačí vyplnit Záznam o dopravní nehodě. Pak v případě, kdy škoda vznikla tzv. 3. osobě, to znamená například na služebním voze, vypůjčeném voze, nebo na voze, kdy řidič není zároveň majitelem vozidla. V neposlední řadě pak v případě, kdy při dopravní nehodě došlo ke zranění. A  jednoduše vždy, když policie odmítne přijet, tak vyplnit Záznam o dopravní nehodě.

Přesto, že neexistuje žádný závazně platný právní předpis vozit Záznam o dopravní nehodě ve vozidle, jde pouze o doporučení, které je však velmi opodstatněné. 

Na svých stránkách Ministerstvo dopravy doporučuje používat tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který po dopravní nehodě účastníky navádí, aby nezapomněli na důležité informace.

Formulář se dá stáhnout z internetu a nebo jej zasílají pojišťovny k povinnému ručení. Našim VIP klientům jej zasíláme poštou. Případně si ho u nás můžete objednat níže.

A i když tento formulář na první pohled vypadá jednoduše, jeho vyplnění vůbec snadné není. Tím spíše, že snad každý účastník dopravní nehody je ve stresu a nesoustředěný. Vyplňování formuláře je tak pro spoustu lidí černou můrou.

Jaké jsou tedy základní body pro správné a snadné vyplnění?

 1. Snažte se vždy vyplnit všechny kolonky. Nekompletně vyplněný dokument, pak může být důvodem sporů mezi účastníky nehody nebo důvodem neuznání škody ze strany pojišťovny.
 2. Při vyplňování dostatečně tlačte, pokud máte propisovací formulář, tak při vypisování v terénu se většinou toto opomíná a pak ten z účastníků, který dostane propis, má nečitelnou kopii.
 3. Pojistník – osoba na kterou je napsané povinné ručení vozidla, tato osoba je uvedena na zelené kartě. Pojištěný (majitel vozidla) může být jiný od pojistníka, např. když majitelem vozu je dítě, provozovatelem vozu je rodič, který je zároveň pojistníkem. Většinou však jde o stejnou osobu. Tento člověk může, ale nemusí být stejný jako řidič.
 4. Pojistitel je jinak řečeno, pojišťovna, kde je vozidlo pojištěno. Údaje jsou vždy k nalezení na zelené kartě k vozidlu.
 5. Nezapomeňte na číslo pojistné smlouvy. Využije se při hlášení škody. A je uvedeno opět na zelené kartě za lomítkem.
 6. Vyplňte do správné kolonky a čitelně jméno, příjmení a kontaktní údaje obou řidičů. V případě, že bude potřeba doplnit jakékoliv informace, budou se hodit.
 7. Zakřížkujte okolnosti nehody u obou zúčastněných a na konci uveďte počet označených políček. To proto, aby dodatečně nebylo možné zakroužkovat jinou okolnost nehody.
 8. Nakreslete zjednodušený nákres, jak došlo k dopravní nehodě. Do obrázku klidně doplňte popisky co na něm je, tak aby byl srozumitelný pro každého, kdo ho uvidí.
 9. Na vyobrazených vozidlech označte šipkou či kroužkem místo, kde došlo ke střetu. Je to pro názornost a mělo by to korespondovat s vaším nákresem.
 10. Do kolonky „poškozené části“ vepište poškození. Stačí jednoduše, co je vidět.
 11. V poznámkách uveďte, kdo je viníkem dané dopravní nehody. V případě, že druhá strana časem změní názor, bude černé na bílém jak to vlastně bylo.
 12. Podepište dokument. Je nezbytné, aby oba účastníci podepsali daný dokument. Tím obě strany odsouhlasí, že zaznamenané údaje jsou správné a souhlasí s nimi.

Správně vyplněný Záznam o dopravní nehodě pak nejčastěji využívají pojišťovny, kam jej účastníci nehody zasílají, když si nárokují pojistné plnění. A pojišťovny k zaznamenaným údajům opravdu přihlíží. Může se stát, že tento Záznam o dopravní nehodě později využije i policie.

Doporučuje se dopravní nehodu, místo nehody a poškozená vozidla vyfotit pro dokreslení situace. Fotografie si může vyžádat pojišťovna, případně mohou doplnit tvrzení jednotlivých účastníků dopravní nehody.

Přejeme spoustu pohodových kilometrů a bez nehod.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
logo Garde Clientela

Autor: Garde Clientela

Naším hlavním cílem pomoci člověku v nouzi v oblasti financí. Běžný občan se velmi těžko orientuje na trhu financí. Je to náročné. Dnes už totiž neplatí, že je na trhu jedna banka a jedna pojišťovna a všichni mají stejné možnosti. Trh se rozšířil. A my se snažíme být Ti, co Vám pomohou s orientací, výběrem i realizací. A pro ty co chtějí, jsme jejich průvodcem i nadále.
Videoperličky – rady, tipy a informace

Videoperličky – rady, tipy a informace

Náš nový projekt, který odstartoval na jedné osobní schůzce, kdy nám klient zarytě tvrdil, úplný nesmysl a to, že penzijko již několik let nejde založit. Vznikla tak první videoperlička a protože měla úspěch. Rozhodla jsem se, že v nich budeme pokračovat. Dnes už máme...

číst více
Energetický chaoz – pokračování

Energetický chaoz – pokračování

Bojíte se, že budete muset dělat dřevo… Téma energií je stále aktuální, další společnosti ukončují svou činnost a další odběratele tak dostávají do svízelných situací. Kdo končí eviduje Energetický regulační úřad, na jejich webu se tak můžete podívat o jaké...

číst více
Energetický chaoz – jak se zorientovat?

Energetický chaoz – jak se zorientovat?

Bude teplo rodinného krbu do budoucna jen pro vybranou skupinu obyvatel... Aktuálně se stále častěji probírají zvyšující se ceny energií, roste dezorientace lidí, společnosti mají zahlcené infolinky, před pobočkami se stojí fronty a elektronické zpracování také trvá....

číst více
Jak na odložení splátek u úvěrů

Jak na odložení splátek u úvěrů

Máte úvěr? Příjem se Vám v této době snížil? Začínáte počítat a chtěli byste využít co nejvíc možností podpory, kterou nám stát připravil? V našem videu Vám nejen shrneme podmínky a možnosti k odložení splátek, ale také se dozvíte jak na to. Jaké důsledky z odložení...

číst více