Energetický chaoz – jak se zorientovat?

autor: | 10.11.2021 | Se štítem

Aktuálně se stále častěji probírají zvyšující se ceny energií, roste dezorientace lidí, společnosti mají zahlcené infolinky, před pobočkami se stojí fronty a elektronické zpracování také trvá.

Proto jsem se rozhodla informace shrnout a případně pomoci v orientaci co dělat.

A hlavně mě zvedly ze židle informace ze zpráv, kde dle mého názoru zazněly zkreslené informace, neúplné a spíše lidi matoucí.

A protože vím, jak většina lidí reaguje na zprávy z televize a bere je jako zásadní a dokonce, že se, dle nich, musí řídit a ani je nenapadne si informace ověřit jinde.

A druhým takovým impulzem mi byla klientka a kamarádka, která mi mezi řečí doslova sdělila, že je ve sračkách, protože ji zrušili dodavatele a že si moc neví rady jak to vyřešit…

Proto jsem se rozhodla natočit tohle video, i když vyjde dřív než jsem původně slibovala.

Aktuálně tedy vím o ukončení činnosti Bohemia Energy, Europe Easy Energy a společnost Lumius ukončuje smlouvy velkým odběratelům. Další pak jsou: Kolibřík energie, Skautská energie, A – Plus Energie, Comfort Energy, Energie ČS, X Energie, Eagle Energy.

Sledovat informace o ukončených společnostech můžete zde: https://www.eru.cz/cs/-/seznam-dodavatelu-kteri-ukoncili-cinnost

Ti, kteří nestihli odejít, když jim přišly dopisy s novými návrhy cen – a to podotýkám už dost zdraženými, automaticky přešli pod DPI – dodavatele poslední instance. U plynu to je Innogy a u elektriky záleží na lokalitě, ale je to buď Eon nebo Čez.

Tito náhradní dodavatelé pod které jste spadli aktuálně zasílají dopisy, s novými zálohami – jejich výše je velmi přemrštěná a několikanásobně vyšší než jste platili. Mám tu případ, kdy ze zálohy na plyn 4800/měs zvedli zálohu na 23000/měs, jiný klient měl ze 3000/měs zálohu 17000kč. U elektriky se mi už stalo, že zálohu nabídli relativně stejnou, ovšem když jsme rozklíčovali jednotlivé položky a srovnali je s jinými nabídkami, byly všechny položky vyšší. Takže záloha by byla sice malá, ale doplatek pak veliký.

Když nic neuděláte, na 6 měsíců budete muset platit to co Vám nabídli, pak nabídnou zase něco jiného. Je tedy téměř nezbytně nutné, abyste s tím okamžitě začali něco dělat, ideálně najít jiné dodavatele. To se týká však jen domácností, velcí dodavatelé – firmy, školy, obce a jiné instituce nemají možnost přechodu či výběru, aktuálně totiž tyto velké odběratele nikdo nepřijímá.

Dle mého názoru se bude cena energií ještě vyvíjet a proto je tak trochu nesmysl, abyste uzavírali smlouvy na dobu určitou několika let.

Společnosti samy neví, jak to do budoucna bude a cena roste tak trochu neúměrně trhu a nikde není jasná informace proč to tak je.

logo Garde Clientela

Autor: Garde Clientela

Naším hlavním cílem pomoci člověku v nouzi v oblasti financí. Běžný občan se velmi těžko orientuje na trhu financí. Je to náročné. Dnes už totiž neplatí, že je na trhu jedna banka a jedna pojišťovna a všichni mají stejné možnosti. Trh se rozšířil. A my se snažíme být Ti, co Vám pomohou s orientací, výběrem i realizací. A pro ty co chtějí, jsme jejich průvodcem i nadále.
Jak na odložení splátek u úvěrů

Jak na odložení splátek u úvěrů

Máte úvěr? Příjem se Vám v této době snížil? Začínáte počítat a chtěli byste využít co nejvíc možností podpory, kterou nám stát připravil? V našem videu Vám nejen shrneme podmínky a možnosti k odložení splátek, ale také se dozvíte jak na to. Jaké důsledky z odložení...

číst více

Jak na odložení splátek u úvěrů

Máte úvěr? Příjem se Vám v této době snížil? Začínáte počítat a chtěli byste využít co nejvíc možností podpory, kterou nám stát připravil? V našem videu Vám nejen shrneme podmínky a možnosti k odložení splátek, ale také se dozvíte jak na to. Jaké důsledky z odložení...

číst více